“Majnegóry” – słuchowisko inscenizowane “na żywo”

17 października 2020

Zapraszamy do obejrzenia nietypowego spektaklu teatralnego – podróży po “widzialnych” dźwiękach! “Majnegóry” to słuchowisko inscenizowane “na żywo”.

Spektakl opowiada historie niezwykłe, dla których źródłem inspiracji są na pozór niewiarygodne fakty.
To jednak autentyczne zdarzenia z lat 1921-22, związane z ludowym przekazem o skarbach w Złotych Górach /opodal miejscowości Muszaki k/Nidzicy/ oraz z lat 1940-42, mające miejsce w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Ze skarbami w Złotych Górach wiążę się wiele starych legend i podań. W 1921r. Pewien robotnik leśny ze wsi Jablonki nadał tym przekazom nowe znaczenie. Ogłosił bowiem, że co noc z tajemniczymi zjawami udaje się w głąb Złotych Gór do ukrytych tam skarbów. Duchy nakazały mu, by wezwał Mazurów do wydobycia modlitwą “zaklętych bogactw”. Drwal podjął się misji “trybuna ludowego”. Mazurzy tłumnie przybyli do Złotych Gór.
Innym wątkiem fabuły spektaklu jest epizod biograficzny z życia niemieckiego naukowca ornitologa, który w latach 40, pełniąc ochotniczo służbę wartowniczą w esesmańskiej załodze obozu koncentracyjnego Auschwitz, jednocześnie (za zgodą władz III Rzeszy i komendanta obozu) zajmował się badaniami naukowymi z zakresu ornitologii i przyrody w obozie i w jego okolicy.
Losy bohaterów splatają się w dramatycznej rzeczywistości czasu upadku starego porządku świata.

Premiera słuchowiska “na żywo” miała miejsce na Teatralnej Scenie Trójki Polskiego Radia PR3 w 2019 r.

Więcej informacji o spektaklu.

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska radiowego.