Premiera słuchowiska “Brama”!

5 listopada 2021

Premiera:

06.11.2021, godz. 18.00, Radio Olsztyn

Zapraszamy na premierę słuchowiska “Brama”! Już w sobotę (06.11.2021) po godzinie 18 na antenie Radia Olsztyn!

Akcja słuchowiska „Brama” umiejscowiona jest w latach 1935-1944, kiedy w Europie trwają działania wojenne, a na terenach Prus Wschodnich wciąż wypoczywają niemieccy letniacy.

Poznajemy historie rodzeństwa Emmy – utalentowanej malarki i Michela – wirtuoza skrzypiec, wychowujących się w biednej, mazurskiej rodzinie. Za sprawą nauczyciela i lokalnych władz powiatowych, młodzi artyści zostają stypendystami programu kształcenia nowych kadr narodowych socjalistów III Rzeszy, powstałego by wspierać szczególnie uzdolnioną młodzież miasteczek i wsi Prus Wschodnich. Rodzeństwo zdaje egzaminy i pod koniec wakacji wyjeżdża do Królewca.

Na dzisiejszy Kaliningrad, pod koniec sierpnia, wojska alianckie zrzucają ok. 1000 sztuk bomb burzących i zapalających. Życie Emmy i Michela zamienia się dramat, czy odnajdą w sobie wystarczające pokłady sił, czy talent wystarczy by przeżyć i gdzie jest tytułowa „brama” do wolności?

Autorem słuchowiska jest Robert Wasilewski, jego inspiracją była niezwykła historia opowiedziana przez rdzenną mieszkankę Jeleniowa – jednej z podszczycieńskich wsi.

Główne role w słuchowisku zagrali pochodzący z Warmii i Mazur Katarzyna Dąbrowska i Michał Brzoska. W pozostałych rolach usłyszycie: Barbarę Prokopowicz, Mariana Czarkowskiego, Marcina Kiszluka, Jarosława Cupriaka, Wojciecha Grochowalskiego oraz Martę Bocianiak.

Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski,
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska – Polskie Radio S.A.,
Realizacja nagrań: Paweł Aksiuto – Radio Olsztyn,
Oprawa muzyczna: Robert Wasilewski, Ewa Wasilewska, Kaja Wasilewska, skrzypce: Iga Wasilewska.

Producentem słuchowiska jest Radio Olsztyn S.A.

Słuchowisko zostało nagrane w Stodole „Chochół” Nadleśnictwa Spychowo.

https://radioolsztyn.pl/premiera-sluchowiska-brama-w-sobote-po-godzinie-18/01601725