“Zaułki pamięci. Pasym” – dokument filmowy

20 grudnia 2020

Dokument filmowy pt. „Zaułki pamięci. Pasym” jest rodzajem archiwizującego zapisu pamięci mieszkańców Pasymia w formie sentymentalnego spaceru po jego zaułkach, połączone z impresjami teatralnymi na kanwie tych wspomnień – wykonanymi w plenerach Pasymia przez aktorów i przyjaciół Teatru Chochół oraz mieszkańca miasteczka. Reportaż powstał jako efekt projektu, którego osią były wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców Pasymia, odnoszące się do różnych miejsc w tej miejscowości.

Mamy świadomość, że to niewielka kropelka w morzu wspomnień Pasymian. Dlatego chcemy, by ten zapis miał otwartą formułę, zakładającą jego odcinkową kontynuację z udziałem kolejnych wspominających ze starszego pokolenia, z którymi realizatorzy projektu nie mogli się spotkać ze względu na zaostrzenie rygorów epidemicznych.

Realizacja projektu: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pasymiu

Reżyseria: Aniela Smoczyńska
Zdjęcia: Alan Pyrczak
Scenariusz: Robert Wasilewski
Realizacja filmu: Studio Ruchome Obrazki
O swoim mieście opowiadali mieszkańcy Pasymia
Wywiady prowadzili: Ewa i Robert Wasilewscy
Inscenizacje plenerowe w reż. Krystiana Wieczyńskiego wykonali Aktorzy Teatru Chochół i ich przyjaciele oraz mieszkaniec Pasymia p. Zdzisław Stepokura.
Pieśń o Pasymiu w wykonaniu Jacka Hałasa
Wiersz M. Kajki w wykonaniu Andrzeja Żaka

Zadanie współorganizowane z Samorządem Województwa Warmińsko- Mazurskiego i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.