Prapremiera:

30 listopada 2022 r., Scena Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie

Scenariusz: ROBERT WASILEWSKI
Reżyseria: ROMUALD WICZA-POKOJSKI i ROBERT WASILEWSKI

Monodram

W roli tytułowej: ANDRZEJ ŻAK

Scenografia i lalki: BARTEK MYŚLAK

O spektaklu

Pragnienie życia bez śmierci, wolnego od piętna upływu czasu towarzyszy nam od niepamiętnych czasów. U jego źródeł stoi trud ciągłego mierzenia się z kruchością i problemami naszej egzystencji. Próbujemy zbliżyć się do nieśmiertelności i wiecznej młodości na wiele sposobów: tak fizycznych – naukowych – jak i duchowych np. w sferze religii i sztuki.

Mimo wielu prób, czasem okupionych cierpieniem, nieśmiertelność pozostaje nadal w obszarze naszych wyobrażeń, a także – symbolicznie – w dokumentacji historycznej, jako blaknący ślad ludzkiego przemijania.

Skoro więc pozostaje nam „jeno życie jako liść na wietrze”, czy warto wciąż mierzyć się z nieuchronnym?

A co z innymi, pozornie niespełnialnymi oczekiwaniami – jak na przykład benefis starego aktora pośród dramatu teatru wojny?

Dwa ludowe podania, spisane przez Petre Ipsirescu – rumuńskiego folklorystę – oraz przez Mykołę Zinczuka – autora 40-tomowego zbioru ukraińskich bajek – traktujące o życiu bez śmierci i wiecznej młodości, zainspirowały twórców monodramu do zmierzenia się z ludzkim paradoksem przemijania dla trwania.

 

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA

Współorganizator: Miejski Dom Kultury w Szczytnie

Partnerzy: Nadleśnictwo Spychowo i Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

 

Dofinansowano ze środków finansowych Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach Funduszu Aktywizacji Twórczości Teatralnej 2022 r.