Aktualną siedzibą Teatru Chochół jest malowniczy budynek dawnej mazurskiej stajni, położony w pobliżu wsi Świętajno, a nazwany przez właścicieli – Nadleśnictwo Spychowo –  „Stodołą Chochół”.

To od niej, po latach swego istnienia, teatr przyjął swą oficjalną nazwę i zakotwiczył tu na dłużej począwszy od pracy nad premierą spektaklu „Z samego nieba ide k’wam” w 2015 r.

Jednak prawdziwy początek istnienia naszego teatru to rok 2011, kiedy dwoje śmiałych zapaleńców – Robert i Ewa Wasilewscy – postanowiło, aby w lesie, opodal swego domu, opowiedzieć dramatyczną historię tutejszej, nieistniejącej już szkoły z mazurskiej wsi Kobbelhals. Do pomysłu teatralnej inscenizacji tej historii zaprosili okolicznych mieszkańców, kolegów ze Stowarzyszenia ANIMA, przyjaciół – miejscowych twórców i miłośników teatru, a także artystów polskiej sceny teatralnej.

Tak powstał w 2012 r. prapremierowy spektakl teatru – „Szkoła, die Schule”. Wtedy też zrodziła się wizja teatru z przesłaniem odwołującym się do pamięci miejsc i ludzi tutejszego pogranicza kultur i historycznych ojczyzn: niemieckiej i polskiej.

I najważniejsze – w tym momencie powstał zalążek grupy inicjatywnej – złożonej z przyjaciół i pasjonatów – ekipy współuczestniczącej w działaniach Teatru Chochół po dziś dzień.

Teatr Chochół to nie tylko spektakle, to również liczne inicjatywy służące edukacji regionalnej oraz rewitalizacji kulturowej, odnoszące się do historii i problematyki tożsamości mazurskiej w dniu dzisiejszym.

Rokrocznie w sezonie letnim zapraszamy na przeglądy teatralne pod nazwą „Mazurskie Wędrówki Teatralne”. Ponadto każdego roku prezentujemy prapremierę. Odwiedziły nas już tysiące widzów.

Wszystkie spektakle są efektem współpracy mieszkańców naszego mazurskiego zakątka i doświadczonych artystów polskiej sceny teatralnej. 

Teatr Chochół jest spotkaniem.

Zapraszamy serdecznie.

 

Więcej o historii Stodoły można przeczytać na stronie gospodarza obiektu :
https://spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/stodola-chochol


COVID-19 – zasady bezpieczeństwa: https://teatrchochol.pl/zasady-covid-19/