Na to kilkudniowe, cykliczne wydarzenie kulturalne, odbywające się w malowniczych plenerach Pasymia – małego miasteczka na pograniczu Warmii i Mazur – składają się liczne formy artystyczne i edukacyjne: koncerty, happeningi i uliczne muzykowanie, warsztaty twórcze, wystawy, spotkania. Jedną z nich jest także coroczna prezentacja spektaklu teatralnego czerpiącego z lokalnej historii lub symbolicznie odnoszącego się do wielokulturowości. Intencją wszystkich tych działań jest wzmocnienie więzi mieszkańców Pasymia z miejscem życia poprzez odkrywanie wspólnego rdzenia pamięci, czasu przed- i powojennego.
Na tegoroczną (2020), II edycję Pasymskich Zaułków Kultury Teatr Chochół przygotował przedstawienie prapremierowe p.t. ”Pasym z naszej pamięci” (scenariusz: Robert Wasilewski, reżyseria: Krystian Wieczyński). Scenariusz powstał na bazie opowieści mieszkańców miasteczka. Z ich wspomnień o osobliwych zakątkach Pasymia, ciekawych zdarzeniach z przeszłości miasta, wątkach osobistego życia, zrodził się spektakl, który zaprezentowaliśmy w rzeczywistych miejscach przypomnianych zdarzeń. Wraz z Pasymianami przemierzyliśmy teatralnie i muzycznie urokliwe zaułki ich miejsca życia.
Organizatorami Pasymskich Zaułów Kultury są Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu.

Autorka zdjęć: Magdalena Szurek

Relacja z Pasymskich Zaułków Kultury 2020

Reportaż z Pasymskich Zaułki Tradycji i Kultury 2019

Reportaż Alicji Kulik w Radio Olsztyn