Mazurskie Wędrówki Teatralne to cykliczny przegląd teatralny, odbywający się corocznie w miesiącach letnich w siedzibie naszego teatru – Stodole Chochół na Mazurach. Tegoroczna edycja (2020 r.) jest już VII jego odsłoną. Na to teatralne święto – bo takim, oczekiwanym wydarzeniem artystycznym, stały się Mazurskie Wędrówki Teatralne po latach – składają się rokrocznie pokazy spektakli teatralnych, zrealizowanych prapremierowo w Stodole Chochół, a także prezentacje spektakli gościnnych (w bieżącym roku spektakl „Rarytas”). Prezentowane przedstawienia są w większości efektem współpracy doświadczonych i uznanych twórców polskiego teatru – aktorów i reżyserów – z twórcami lokalnymi i artystami naturalnymi – mieszkańcami regionu, pasjonatami teatru. Przygotowywane są w większości na drodze praktyk edukacyjno – artystycznych. Scenariusze tych spektakli tworzone są specjalnie – prapremierowo – w oparciu o lokalny aspekt kulturowy Mazur z ich wieloznaczeniową historią – a założeniem ich inscenizacji jest wpisywanie się przekazu dzieła w szerszy pojęciowo kontekst kulturowy współczesności. Wszystkie prezentowane sztuki posiadają unikalną, specjalnie komponowaną oprawę muzyczną, wykonywaną na żywo.
Staramy się, by w każdej z edycji Mazurskich Wędrówek Teatralnych znalazł się także spektakl prapremierowy.
Tradycją Teatru Chochół są pospektaklowe spotkania widzów z ekipą wykonawców spektaklu i z zaproszonymi gośćmi specjalnymi. Są one rodzajem otwartych spotkań, swobodnych rozmów o treści sztuki i pracy nad spektaklem, o teatrze, a także dyskusje o złożonej historii Mazur i pamięci tutejszych mieszkańców – rdzennych i osiadłych tu po wojnie.
Tegoroczne, VII Mazurskie Wędrówki Teatralne 2020r., wyjątkowo – ze względu na epidemię – odbywają się w gościnnych progach naszych partnerów oraz za pośrednictwem seansów online. Także i w tej edycji przygotowaliśmy przedstawienie prapremierowe. Jego pokaz online już na przełomie listopada i grudnia.

Autorzy zdjęć: Kaja Wsilewska, Arek Dziczek, Paweł Salamucha

VI Mazurskie Wędrówki Teatralne - reportaż