Zapraszamy na przedstawienie w formie performatywnego czytania!
Opowieść umiejscowiona została w latach 50. XX w. i okolicach miejscowości Pup (obecnie Spychowo) i Świętajno. 30 czerwca 1954 roku miało miejsce, jedyne w XX w. i do chwili obecnej, całkowite zaćmienie słońca widziane w Polsce (dokładnie z miejsc na obszarze Mazur i Podlasia).
Do dziś mieszkańcy mazurskich miejscowości pamiętają dobrze to wydarzenie, wplecione podówczas w ich dynamiczne, trudne powojenne losy.
Całkowite zaćmienie słońca, pomimo dużej dawki ludzkiego lęku przed „końcem świata”, zdaje się być jednak jedynie mało znaczącym epizodem na osi nieprostego życia mazurskich gospodarzy – tych przedwojennych i tych nowoprzybyłych, zasiedlających po wojnie ten skrawek ziemi – teraz już w duchu innego, polskiego porządku.
Z inspiracji wspomnieniami mieszkańców Spychowa (dawniej Pup) i Świętajna oraz okolic – rodzi się pomysł „progresywnego” spektaklu teatralnego. Przedstawienia, którego treść i forma będą rozwijane i modyfikowane – mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości. W niniejszym prologu proces pracy nad przedstawieniem dzieje się na oczach widza. Zapraszamy!
Reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
Scenografia: Bartosz Myślak
Występują: Justyna Bulicka, Marta Bocianiak, Marcin Kiszluk, Radosław Smużny, Wojciech Rydzio, Adam Bocianiak, Marcin Majewski, Wojciech Grochowalski i inni.
Muzyka: Janusz Ałaj
REZERWACJE BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK:
Sekretariat Nadleśnictwa Spychowo tel. 89 622 50 82
STiOK ANIMA: animakul@wp.pl
Ilość miejsc ograniczona!
________________________________________________________________________
W stodole będzie chłodno, zachęcamy widzów do ubrania się cieplej!
________________________________________________________________________
Organizator: STiOK ANIMA
Partnerzy: Nadleśnictwo Spychowo, Stowarzyszenie Tratwa, Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie
Wsparcie: OSP Piasutno, MDK Szczytno, Nadleśnictwo Jedwabno, Mobilna Scena
Patronat medialny: Radio Olsztyn
Dziękujemy mieszkańcom Spychowa i Świętajna za dzielenie się swoimi opowieściami!
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem bezpieczeństwa Covid: https://teatrchochol.pl/zasady-covid-19/
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura Interwencje 2021” oraz ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Szczycieńskiego.